WWW szkoły         O nas           Galeria           Kontakt       Godziny otwarcia

 

Warto przeczytać

  

 

Orwell George: Rok 1984. Kraków: Wydaw. Greg, cop. 2022.

 

Powieść, określana mianem futurystycznej antyutopii o licznych podtekstach politycznych. Autor skupił się na przedstawieniu społeczeństwa będącego przykładem mocarstwa totalitarnego, w którym myślenie miało być kontrolowane przez sztuczny język - nowomowę. System stworzony w owym społeczeństwie nie jest jednak ścisłym odpowiednikiem znanych w dwudziestym wieku totalitaryzmów, nie jest nawet ich skrajną realizacją. Orwell z jednej strony opierał swą wizję na znanych mu przykładach, z drugiej jednak rozszerzył ją o własne przemyślenia, co tworzy specyficzną wartość dodaną. Według Orwella „tendencja do totalitaryzmu, którą obserwował wokół siebie, jest podświadoma”, dlatego właśnie uważał ją za realne niebezpieczeństwo.

W późnych latach trzydziestych oraz na początku lat czterdziestych Orwell tworzył wizję totalitaryzmu oraz jego wpływu na egzystencję ludzką. Jego wizja nie była jednak apokaliptyczna, ponieważ „napisał tę powieść jako ostrzeżenie, że do czegoś podobnego może dojść, nie był jednak deterministą absolutnym. Zło stanowiło dla niego rodzaj kombinacji głupoty z bezwładem i wierzył, że rozpoznane traci jad. Taki był też cel ostatniej jego książki”.

Powieść o bardzo ciężkim klimacie i atmosferze, budząca w naszych umysłach tragiczne i przykre wizje. Sprowadzająca do głębokiej refleksji na temat życia we współczesnym świecie. Może nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na swoją wcześniej wspomnianą ,,nieprzyjemność'', uważam jednak, że na pewno warto się z tą pozycją zapoznać i spróbować dać jej szanse.


Norbert Chmielewski

 kl. IV TEI

rok szkolny 2022/2023

 

 

 

Oseman Alice: Heartstopper t. 1 - 4. Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2021

 

„Heartstopper” Alice Oseman to czterotomowa powieść o dwóch chłopcach, którzy spotykają się, zaprzyjaźniają i zakochują. Jest to ciepła opowieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, zrozumienia i akceptacji. Bohaterami są Charlie i Nick. Historia chłopców przedstawiona jest w formie graficznej, styl rysowania jest bardzo przyjemny dla oka i sprawia, że szybko się czyta. Kolejną zaletą zachęcającą do czytania jest sama okładka książki! Warstwa graficzna Heartstoppera jest czarno-biała, młodzieżowy design i spoilery do następnych części. Oprócz głównych bohaterów poznajemy również inne postaci, od homofobicznych cwaniaczków do osób transpłciowych. Każdy czytelnik może znaleźć swoją ulubioną. Nawet jeśli oglądaliście serial na Netflixie, to warto chociaż zajrzeć do książki, gdyż pojawiają się tam wątki, które w serialu nie występują. Miłego czytania!
 

Igor Dybikowski

kl. IV TEI

r. szkolny 2022/2023

 

 

Showalter Gena: Alicja w krainie Zombi. Wydaw. HarperCollins, 2013.

 

Alicja w Krainie Czarów? Nie do końca. Szkolny romans z domieszką kreatywnego, apokaliptycznego wątku? Zdecydowanie!

Pomimo swojego tytułu, Alicja w Krainie Zombi nie ma wiele wspólnego z klasyczną baśnią Lewisa Carolla. Owszem, pojawiają się pewne nawiązania, ale są one raczej znikome, a książka sama w sobie posiada odrębną, unikalną historię. Kiedy niektórzy mogą być tym faktem zawiedzeni, mi to zupełnie nie przeszkadzało, nawet wręcz przeciwnie; uważam, że dzięki temu lektura była znacznie przyjemniejsza. Być może określenie "czarująca" w stosunku do książki o zombi wydaje się śmieszne, ale czuję się nią oczarowana!

Ali to główna bohaterka o tragicznej historii, którą możemy poznać już na pierwszych stronach. Jej wybuchowy temperament i silną osobowość zawdzięczamy właśnie przeszłości dziewczyny. Następnie mamy jej przyjaciółkę – Kat, która naprawdę dopełnia opowieść. Jest w pewnym sensie przeciwieństwem swojej koleżanki; rozrywkowa i lubiana przez wszystkich. Chociaż postacie drugoplanowe są bardzo, ba, niekiedy aż za bardzo rozbudowane, z kolejnymi stronicami książki zakochiwałam się w niej coraz bardziej i bardziej. Oczywiście mamy też chłopców; nieodłączny element romansów. Na pierwszy plan wysuwa się tu Cole. Na całą książkę jest to chyba jedyny bohater, który mnie irytował. Pomijając już fakt stereotypowego wzorca męskiego, na którego punkcie nastolatki mają krzyczeć: "oh" i "ah", tajemniczość, jaką owiana jest jego osoba, jest znacznie przesadzona. Alicja od razu daje się ponieść wirowi uczuć, można nawet powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Powtarzają się tu oklepane schematy ckliwego, szczeniackiego związku, na którym autorka skupiła się raczej za bardzo. Nawet jeżeli romantyczny wątek tej opowieści nie jest moim ulubionym, to muszę przyznać, że ich sprzeczność charakterów dodaje pikanterii całej fabule.

Tak, jak bardzo lubię tradycyjny wątek zombi, tak bardzo nie wiedziałam czy przekonam się do nieramowego zamysłu duchowego wymiaru, w jakim te potwory żyją. Na szczęście, okazał się on zwyczajnie zbyt kreatywny, żeby się nim nie zainteresować. Prawdę mówiąc, w niektórych momentach pewne jego aspekty mogły wydawać się niezrozumiałe; kto może je widzieć i kto może je zranić. Odpowiedzi na te pytania dostajemy dopiero później. Element zagadki utrzymany jest cały czas, ale akcja rozwija się w idealnym tempie. W książce znajdziemy nie tylko zaskakujące walki, ale także sielankowe spędzanie wolnego czasu przez nastolatków. Balans obu stron zachowany jest z trudem, można nawet powiedzieć, że szalka przechyla się bardziej w stronę drugiej.

Czy warto przeczytać ,,Alicję w Krainie Zombi"? Jeżeli szukacie romansu z elementami fantastyki, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

 

Agata Michalczyk

kl. I LOM

r. szkolny 2018/2019

 

 

Tartt Donna: Tajemna historia. Kraków: Wydaw. Znak Literanova, 2017.

 


„Czasami, kiedy dochodzi do wypadku i rzeczywistość staje się zbyt nagła i dziwna, by ją ogarnąć umysłem, wkrada się poczucie surrealizmu. Akcja zwalnia do onirycznego tempa, klatka po klatce; ruch ręki, wypowiedziane zdanie wypełniają całą wieczność. Małe rzeczy - świerszcz na łodydze, żyłki na liściu - potężnieją, wydobyte z tła nabierają rażącej wręcz ostrości.”

Tajemna historia to powieść, którą określiłabym mianem współczesnej tragedii greckiej, ukazującej psychologiczny aspekt prowadzący do zbrodni a także życia po jej dokonaniu. Ta intelektualna opowieść o moralności, błędach i odkupieniu jest wręcz w stanie zahipnotyzować czytelnika.

Do tej historii grupy studentów mogłabym wracać bez końca, jest to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie miałam okazję przeczytać w swoim życiu, a może nawet ta najlepsza.

„Piękno to strach. Cokolwiek nazywamy pięknym, boimy się tego”

 

Aneta Brdak

kl. II TI

r. szkolny 2018/2019

 

 

Korsak Krzysztof: Jestem kibolem. Brzezia Łąka: Wydaw. Poligraf, cop. 2012.

 

Niedawno przeczytałem ciekawą, a zarazem dramatyczną powieść ,,Jestem kibolem” Krzysztofa Korsaka.

Akcja powieści toczy się w Gorzowie Wielkopolskim, stamtąd pochodzi główny bohater Kamil Czarnecki. Bohater jest nauczycielem historii oraz wiernym fanem klubu piłkarskiego. Jego życie biegnie dwoma nurtami. Z jednej strony praca zawodowa, z drugiej częste wyjazdy na mecze, ciągłe imprezy, bójki oraz szybkie przygody.

W powieści ukazana jest prawdziwa twarz „kiboli”, którą przeciętnemu kibicowi trudno dostrzec, tym bardziej że, w większości przypadków o ruchu kibicowskim nie mają zielonego pojęcia. Według mnie książka jest genialna, realistyczna i dynamiczna. Czytając ją, miałem uśmiech ,,od ucha do ucha”. Świat kibiców, ukazany z ich perspektywy, przekonuje czytelnika, że nie każdy „kibol” jest chuliganem, ale też normalnym człowiekiem dla którego największą wartością jest pasja oraz miłość do swojego klubu.

 

Mirzejewski Mateusz

kl. I LOP

r. szkolny 2018/2019

 

 

Sapkowski Andrzej: Wiedźmin. Ostatnie życzenie. Warszawa: SuperNOWA, 2014.

 

"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz”. - tymi właśnie słowami rozpoczyna się książka „Ostatnie Życzenie”. Jest ona najpopularniejszym polskim bestsellerem fantasy na podstawie którego nakręcono film oraz stworzono gry komputerowe i fabularne.

Autorem książki jest Andrzej Sapkowski, polski pisarz, który w 2012r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. To naprawdę niesamowita i fascynująca powieść, która opowiada o przygodach białowłosego pogromcy potworów Geralta z Rivii zwanego także Rzeźnikiem z Blaviken czy Białym Wilkiem. Jako mały chłopiec został zabrany do Kaer Morhen, wiedźmińskiego siedliszcza, gdzie przeszedł próbę traw. Na mocy niespodzianki powiązał się przeznaczeniem z Ciri - tajemniczym dzieckiem. Ich przygody, a także wielu innych napotkanych przez nich postaci, mają miejsce w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Północne Królestwa (Temerii, Redanii, Aedirn i Kaedwen). Jedną ze scen, jaką opisano w książce, jest odczarowanie królewskiej córki o imieniu Adda, która została zaklęta w strzygę. Aby ją odczarować Geralt musiał spędzić z nią noc, od zmierzchu do świtu. Gdy kogut zapiał po raz trzeci, klątwa została odczyniona. Wszystko jednak miało swoją cenę. Potwór wykonał ogromną bliznę na szyi Wiedźmina. Ledwo żywy, ostatkiem sił trafił do świątyni Melitelle, gdzie główną kapłanką była Nenneke, która otoczyła go troskliwą opieką. Po tych wydarzeniach, rozpoczyna swą wędrówkę na wiedźmińskim szlaku pełnym przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Podczas wyprawy Geralt spotyka przepiękną, czarnowłosą czarodziejkę Yennefer z Vengerbergu, której pomaga w złapaniu dżinna. Gdy było już po wszystkim, okazało się że pozostało „ostatnie życzenie”. Wiedźmin bez zastanowienia je wypowiada i nagle… dzieje się coś niezwykłego. Właśnie te wydarzenia wzbudziły we mnie największe emocje w trakcie czytania.

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Świat stworzony przez Sapkowskiego jest niezwykle klimatyczny oraz pełen potworów i zła utożsamianego z postaciami starosłowiańskich legend. Każdy kto uwielbia fantasy obowiązkowo powinien przeczytać Sagę o Wiedźminie. 

 

Mariusz Kalinowski

kl. II TI

r. szkolny 2018/2019

 

 

Abnett  Dan: Legion. Warszawa: Wydaw. Copernicus Corporation, 2018.

 

Dan Abnett napisał książkę osadzoną w uniwersum Świat Warhammer 40,000 wykreowanym przez brytyjski Games Workshop. „Legion” jest kompendium wiedzy o ostatnim owianym tajemnicą „XX legionie Adeptus Astares”, zwanym inaczej Kosmiczni Marines. To elitarni żołnierze Imperium, którzy zostali powołani do życia w 30 milenium przez samego Imperatora.

Autor opisał przebieg kampanii na planecie Nurth prowadzony przez tytułowy „XX legion”. Oprócz przebiegu konfliktu znajdujemy wiele informacji o uniwersum. Przeczytanie książki daje nam możliwość bliższego poznania wspomnianego wcześniej świata Warhammera 40,000. Ponadto książka jest częścią trylogii „Herezja Horusa”, serii książek opisujących przebieg tytułowej „herezji” czyli zdrady syna Imperatora Horusa, który dał się omamić mrocznym bogom Chaosu. Do jego zdrady dołącza połowa jego braci, zaś reszta pozostaje lojalna wobec Imperatora. Autor przybliża nam losy tajemniczego przywódcy  XX legionu znanego pod imieniem „Alfarius”.  Do imperium ma zostać dołączona kolejna planeta. Mieszkańcy, mimo atakowania przez doborowe odziały gwardii imperialnej nie składają broni. Ich fanatyczne oddanie dla własnej religii może mieć kluczowe znaczenie w przebiegu kampanii. Nawet przybycie Legionu Alfa nie przechyla szali zwycięstwa. O samych legionistach nie wiadomo nic, ale oni wiedzą wszystko i mają dostęp do  najtajniejszych kodów bezpieczeństwa Gwardii Imperialnej. Głównym wątkiem fabularnym w książce jest przemyślana intryga. Celem jest wybuch wojny domowej, a w konsekwencji decyzja, czy ludzkość przetrwa. Każde pojawienie się legionistów utwierdza w przekonaniu, że to oni kontrolują przebieg wojny, a każda ich decyzja ma olbrzymie znaczenie. Do opisów walk dochodzi dosyć rzadko. Ale gdy już pojawiają się, ich rozmiar jest niewyobrażalny. W bitwach uczestniczą miliony żołnierzy, czołgów, samolotów i statków kosmicznych.

Dan Abnett pokazał że doskonale odnajduje się w serii „Herezja Horusa”. Według mnie jest to najlepsza książka z całej serii. Świetnie zarysowane postacie, bardzo dobrze nakreślona sceneria, zupełnie różny charakter poszczególnych rozdziałów i doskonałe dialogi pokazują prawdziwy kunszt autora. Dodając do tego zaskakujące zakończenie, którego nie da się przewidzieć, jest to pozycja obowiązkowa dla fana książek Science Fictions oraz dla tych, którzy chcą bliżej poznać historie „Legionu Alfa”.

 

Hubert Nastachowski

kl. II TI

r. szkolny 2018/2019

 

 

Hołownia Szymon: Ludzie na walizkach. Kraków: Wydaw. Znak, 2010

Książka pt. Ludzie na walizkach Szymona Hołowni, to zbiór różnych wywiadów z ludźmi, jakie przeprowadził autor w latach 2005-2008. Ukazały się one również w tygodniku Newsweek i na łamach Rzeczypospolitej.

Jest to pierwsza książka tego autora, jaką miałam okazję przeczytać. I na pewno dobrze wybrałam, gdyż zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Autor potrafi słuchać, a to cecha bardzo rzadka we współczesnym świecie. Daje rozmówcom „wygadać się”, a sam usuwa się w cień. Kogo spotykamy w książce? Lekarzy - neurochirurga, neonatologa, anestezjologa i pediatrę, którzy poruszają moralne, etyczne i prawne dylematy dotyczące podtrzymywania ludzkiego życia, leczenia i przerwania go. Aktor śp. Krzysztof Kolberger, który walczył z nowotworem przez lata, zawsze z optymizmem i wolą walki wspierał swoją postawą innych chorych. Kolejnym rozmówcą jest młody biznesmen, który w wyniku niefortunnego skoku do wody, został sparaliżowany. Ratownicy medyczni, chorzy, lekarze i rodziny - opowiadają o swoim zmaganiu z cierpieniem, bólem i dramatycznymi wyborami, które tak naprawdę ich łączą. W książce tej, ukazana jest również godność człowieka i jego niezwykła umiejętność przyjmowania tego, co niesie mu los. Można mieć w życiu różne plany, a czasami chwila i wszystko znika. Życie pisze swój scenariusz. Zabiegani, w obowiązkach dnia codziennego, zapominamy o wszystkim i nie doceniamy tego, co mamy wokół siebie.

Historie przedstawione w tej książce, skłaniają nas do refleksji na temat dostrzegania drugiego człowieka, zatrzymania się w życiowym biegu i czerpania pełnymi garściami każdej chwili.

Dużą zaletą poszczególnych tekstów jest to, że wywiady nie są przegadane, czasem krótkie, ale dobitne zdania, przemilczenia lub nieodpowiedzenie, mówią więcej niż najbarwniejsze opisy.

Szymon Hołownia ma niezwykły dar pisania o głębokich treściach w sposób bardzo przystępny i mądry zarazem.

Moim zdaniem „Ludzie na Walizkach” to przejmująca książka, którą czyta się jednym tchem. Z całego serca polecam ją każdemu. Ja będę często do niej wracała, ponieważ skłoniła mnie do wielu przemyśleń na temat życia i śmierci. Nie są to łatwe tematy, ale jakże potrzebne. Może i Wam uda się spojrzeć na świat innym okiem? Może zmienią się Wasze priorytety? 

 

Dominika Mielczarek  kl. I LOP

r. szkolny 2018/2019

 

 

O'Sullivan Joanne: Między niebem a niebem. Wydaw. Zielona Sowa, 2017.

 

W życiu każdego człowieka książka jest czymś niezwykłym, co rozwija i buduje wyobraźnię. Czytając ją, możemy uwolnić się od codziennych trosk i problemów, jakie nas otaczają.
Przeczytałam ostatnio bardzo ciekawą ksiązkę Joanne O'Sullivan pt: ,,Między niebem a niebem". Opis z tyłu okładki od razu przykuł moją uwagę. Główną bohaterką utworu jest szesnastoletnia Evangeline, mieszkająca w małej, rybackiej wiosce w Luizjanie. Wiedzie bardzo spokojne życie, ma kochającą rodzinę i wspaniałych przyjaciół. Wszystko jest idealne, dopóki nie nadciąga Katrina, silny huragan, który przewraca jej życie do góry nogami. Musi przenieść się w całkiem inne, nieznajome miejsce, aby przeżyć. Czy dziewczyna odnajdzie się w nowej sytuacji? Co przyniesie jej nowe życie? Kim będzie Tru, i dlaczego w pewnym momencie zniknie?
,,Między niebem a niebem" to najpiękniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Uważam, że napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi literaturę młodzieżową. Opisana przez autorkę historia nastolatki jest przyjemna i ciepła w czytaniu, a wydarzenia ciekawe, niekiedy wzruszające.

Durzyńska Sylwia kl. 1 LOP

r. szkolny 2018/2019

Rudnicka O.: Życie na wynos. Prószyński i S-ka , Warszawa 2017

 

„Życie potrafi człowieka zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie”. Prawdę tą objawia autorka już na pierwszej stronie swojej powieści. Następnie konsekwentnie udowadnia postawioną tezę.

Główna bohaterka Emilia Przecinek to czterdziestoletnia kobieta mająca na karku dwoje nastolatków, mamę oraz teściową. Po rozwodzie postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Za namową dzieci ląduje na portalu randkowym, lecz to dopiero początek. Pewnego dnia schodzi do piwnicy i zastaje ...trupa! Jaką rolę w jej życiu odegra tajemniczy policjant?

Niesamowita i wciągająca – taka jest właśnie książka Olgi Rudnickiej „Życie na wynos”. Emilia i jej perypetie nieraz potrafią zaskoczyć odbiorcę. Chociaż jest to lekka powieść obyczajowa połączona z kryminałem, autorka zręcznie serwuje czytelnikom zastrzyk adrenaliny.

Magdalena Fijałkowska kl. I LOP

r. szkolny 2017/2018

 

 

Lang A.: Klucze. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016

Być może grafika okładki nie przekonuje do przeczytania książki, jednak jej treść bardzo wciąga. Pisana z punktu widzenia licealisty opowiada o przeżyciach głównego bohatera, dzięki jego przemyśleniom dziewczyny mogą zrozumieć mechanizmy rządzące postępowaniem chłopców.

 

Adam – bohater powieści zranił wiele dziewczyn, popełnił sporo błędów – jak je rozwiązał? Oto cytat z powieści: „W życiu każdego chłopaka występują różne dziewczyny, ale można je podzielić na trzy kategorie: "Palacz Centralnego Ogrzewania, Zasoby Magazynowe i Liberto” - taki podział dziewczyn stosował Adam, jeżeli chcecie dowiedzieć się co on oznaczał zachęcam do przeczytania powieści. Moim zdaniem jest to bardzo wartościowa książka, dzięki której warto przemyśleć swoje postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.


Patrycja Górecka, kl. I TOM

r. szkolny 2016/2017

 

 

King S.: Koniec warty. Wydawnictwo Albatros, 2016



Akcji nie można nic zarzucić - rusza już od pierwszych stron, by z każdą kolejną porwać czytelnika w emocjonującą grę. Nim się obejrzymy, nikną kolejne strony i zostaje coraz mniej książki ….

Czytaj więcej
 

 

Aleksandra Kasprzak, kl. III LOM
r. szkolny 2016/2017

 

 

Grochola K.: Zielone drzwi. Wydawnictwo Literackie, 2010

 

W mojej domowej biblioteczce znajduje się wiele książek. Każda z nich zapadła mi głęboko w pamięci. Wszystkie nauczyły mnie czegoś, uświadomiły pewne rzeczy.

Książka K. Grocholi (przeczytałam opis na końcu książki) wydała mi się nudna i zbyt poważna dla mnie. Jednak moje przypuszczenia nie sprawdziły się. Czytając tę książkę raz śmiałam się, raz płakałam. „Zielone drzwi” to wzruszająco opowieść o życiu pisarki, jednak każdy odnajdzie w niej cząstkę siebie. Losy pisarki skłaniają do refleksji, jakie wartości w życiu są najważniejsze, jak powinniśmy postępować. „Wszystko co się nam przydarza, ma cel i sens, choć bywa to niezwykle bolesne” napisała w swojej powieści Katarzyna Grochola.

 

Magdalena Malanowska kl. II LDL

r. szkolny 2015/2016

 

 

Eric-Emmanuel Schmitt.: Oskar i Pani Róża. Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2005

 

Książka Erica-Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i Pani Róża" to ciekawa i fascynująca opowieść dla młodzieży i dorosłych. Jest to utwór smutny ze względu na śmiertelną chorobę, która dotknęła głównego bohatera - Oskara. W listach dziesięcioletni Oskar opisuje dwanaście swoich ostatnich dni w szpitalu. Tak naprawdę jest to utwór o cierpieniu, o budowaniu wiary w chwili straszliwej próby przezwyciężenia choroby oraz o sensie życia i śmierci. Dziecięca perspektywa pozwala zobaczyć wszystkie podstawowe problemy bohatera we właściwym świetle - bez fałszu i upiększeń.

 

Karolina Skolasińska kl. I LDL

r. szkolny 2015/2016

 

 

McDonell N.: Odlot. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2003

 

W dzisiejszych czasach słowo „szokujące” straciło na znaczeniu. Jeszcze 10 lat temu za szokujące uznano by to, co obecnie oglądamy codziennie w wiadomościach.

Więc wobec tej książki nie użyję tego określenia.

Książka młodego McDonnella jest po prostu prawdziwa. Opowiada ona historię upadku, zagubienia i osamotnienia amerykańskich nastolatków z wyższych sfer. W ich świecie rodzice odgrywają marginalne role – często nie mają kontaktu z dziećmi przez długie miesiące, a zastępowani są przez niańki i terapeutów. Pełno jest tu zakłamania i obłudy; strachu przed wyłamaniem się ze sztampy, „kanonu” zachowań i upodobań „prawdziwego” nastolatka. Nie mając tak naprawdę z kim szczerze porozmawiać, uciekają oni do świata narkotyków, wiecznych imprez i przypadkowych przygód seksualnych, by zapomnieć o szkolnym wyścigu szczurów i monotonii życia.

Autor nie bawi się w skomplikowane figury gramatyczne, nie ukrywa też prawdziwego sensu historii. Książka jest napisana w prostym i przyjemnym języku, jej przesłanie jest dostępne dla każdego. Bohaterowie są bardzo naturalni i ludzcy: popełniają błędy, często szybciej mówią niż myślą, czasami nawet gubią się w swoich wypowiedziach, choć zdarza się, że powiedzą coś ciekawego. Młody pisarz otwarcie i bez fałszywej pruderii pisze o sprawach i problemach związanych z seksualnością młodego człowieka, czego np. bardzo brakuje w polskiej literaturze dla młodzieży.  

Książka ta opisuje dość odległe nowojorskie środowisko „high society”, jednak problemy w niej opisane dotyczą coraz większej liczby nastolatków na całym świecie, w tym tych w Polsce. Dlatego też polecam ją wszystkim: nastolatkom (bo może zobaczą w niej swoje odbicie) i dorosłym (bo być może dzięki niej lepiej poznają swoje dzieci).

 

Jonatan Winkowski

II kl. technikum informatyczne.

r. szkolny 2008/2009

 

 

Boyne J.: Chłopiec w pasiastej piżamie. Kraków: Wydaw. Literackie, 2007

 

Od wielu lat bardzo interesuje mnie literatura wojenna, a przede wszystkim problem holocaustu, przeczytałem wiele książek takich jak „Dziennik z getta warszawskiego”, „Pianista”, czy też bardzo wstrząsającą prawdę o II Wojnie Światowej ukazaną w „Medalionach” Zofii Nałkowskiej, ale największe wrażenie wywarła na mnie opowieść o „Chłopcu w pasiastej piżamce”. Jest to utwór wyjątkowy w swojej wymowie, ponieważ ukazuje obraz wojny w oczach dziewięcioletniego dziecka. Historia opowiada o dziecku i jego niemieckiej rodzinie. Dziecko interpretuje drastyczne widoki życia obozowego zza okna jako zabawę, ciekawość rezultacie prowadzi go pod ogrodzenie obozu koncentracyjnego, gdzie poznaje swego rówieśnika. Rozmowy ich są bardzo dziwne, ponieważ mały Niemiec mieszkał w normalnym domu z rodziną a jego kolega był w obozie. Historia kończy się bardzo tragicznie, ale tego dowiecie się czytając opowieść o „Chłopcu w pasiastej piżamie”. „I mimo że, na świecie istnieje wiele takich ogrodzeń miejmy nadzieję, że nigdy nie trafimy tam gdzie ten chłopiec…”

 

Kowalski Piotr

kl. IV technikum budowlane

r. szkolny 2008/2009

 

 

   Coelho P.: Demon i Panna Prym. Warszawa: Drzewo Babel, 2002.

 

Książkę serdecznie polecam czytelnikom, którzy lubią czytać książki psychologiczne, filozoficzne, dotykające problemów moralnych i duchowych.

Akcja utworu toczy się wokół codziennego życia mieszkańców małego miasteczka Viscos, do którego pewnego dnia przybywa nieznajomy.

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie: czy ludzie są dobrzy, czy źli?, nieznajomy zastawia pułapkę na mieszkańców. Chce aby mieszkańcy Viscos, w zamian za sztabki złota, które przywiózł ze sobą, popełnili zbrodnię. Mieszkańcy wystawieni na próbę toczą walkę między dobrem a złem, wyborem właściwej postawy i drogi życiowej. Warto też zwrócić uwagę na mądre i pouczające przypowieści, których P. Coelho nie szczędzi. Ze względu na problematykę poruszaną w powieści, myślę że można ją porównać do „Zbrodni i Kary” F. Dostojewskiego.

 

Witkowski Bartosz

kl. IV technikum elektroniczne

r. szkolny 2007/2008

 

 

Green G. W.: Zostań celującym uczniem i studentem. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1996.

 

Książka napisana jest dla tych wszystkich, dla których nauka i zdobywanie wiedzy stanowi istotną część życia. Autor oddaje do naszych rąk doskonały poradnik, w którym wskazuje środki i narzędzia niezbędne dla osiągnięcia sukcesu. Podkreśla, że każdy z nas, przy odrobinie dobrej woli, systematycznej i wytrwałej pracy, może łatwo przyswoić potrzebną wiedzę. Wskazany w książce system uczenia się sprawia, że nauka staje się przyjemna, łatwa, mniej czasochłonna oraz skuteczniejsza, a co najważniejsze pozwala na realizowanie się w innych aspektach życia, takich jak praca zawodowa czy rodzina. Autor udziela nam wskazówek dotyczących sposobu czytania książek ze zrozumieniem, zdawania egzaminów i pisania prac. Bardzo ważne jest,aby w kształceniu nie zabrakło wiary w samych siebie i w to, że sami uczniowie mogą dokonać czegoś znaczącego. Wszystkim polecam książkę do przeczytania, uważam że metody które ona propaguje są właściwym kluczem do sukcesu.

 

Jażdżewski Łukasz

kl. II technikum elektronicznego

r. szkolny 2004/2005

 

 

Schmitt E.: Oskar i pani Róża. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2005



Ta książka po prostu mną wstrząsnęła. Podchodząc do czytania z niechęcią i uprzedzeniem bardzo się pomyliłam.
Zastanawiałam się, widząc w telewizji czy gazecie śmiertelnie chore dzieci - co czują, wiedząc o swoim stanie? Wywoływały we mnie litość. W tej chwili mam dla nich, dla Tego chłopca, pełne podziwu uznanie. Za siłę ducha, za psychiczną odporność, a przede wszystkim za odnalezienie się w sytuacji bez wyjścia, a także, co jest niesamowite za pogodzenie się z nią. Podczas czytania nasuwały mi się myśli: - czy ja byłabym taka silna? - Czy jestem?  Raczej nie...!

 

Karolina

uczennica technikum elektronicznego

r. szkolny 2004/2005

 

 

Bocheńska K.: Mówię do ciebie, Człowieku. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2003



  Jest to poradnik dla młodzieży... i nie tylko, który wyjaśnia proces komunikacji, a także bariery utrudniające skuteczne porozumiewanie się. Autorka w ciekawy sposób ilustruje teorię przykładami z życia codziennego.
W rozdziale dotyczącym komunikowania się przez technologię XXI w. apeluje, aby komunikując się zachować poprawność i dobre obyczaje, bowiem "za fasadą maszyn i ekranów kryją się ludzie ze swoją wrażliwością, potrzebujący kontaktu z drugim człowiekiem". Jeden z rozdziałów poświęcony jest komunikacji niewerbalnej, której językiem jest ciało, a co za tym idzie - postawa, mimika i gest.

Łukasz Jabłoński

kl. IV liceum zawodowe,

r. szkolny 2003/2004

 

 

Masłowska D.: Wojna polsko - ruska pod flagą biało - czerwoną. Warszawa: Lampa i Iskra Boża, 2003



  Autorka w powieści przedstawia sen narkotyczny. Wątek wyznaczają kolejne dawki narkotyku. W zależności od ilości amfetaminy w organizmie, elementy rzeczywistości przenikają do snu narkotycznego. Masłowska zachowuje dystans do swojego buntu, który podaje czytelnikowi małymi dawkami. Krytykuje ale nie atakuje wszystkiego dookoła. Najciekawsze jest to, że powieść napisana jest językiem jakiego używamy my - nastolatkowie.

Mariusz Klejno

kl. II liceum profilowane

r. szkolny 2003/2004

 

 

Chętkowski D.: Z budy: czy spuścić ucznia z łańcucha. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2003



  Na ten szczególny dwugłos składają się zapiski nauczyciela i wypowiedzi uczniów.
Autor obnaża błędy i bezradność nauczycieli w relacjach
z uczniami, przedstawiając wprost kontrowersyjną, często bulwersującą prawdę o szkolnych układach. Proponuje alternatywę dla nudnych, konwencjonalnych, a przede wszystkim nieskutecznych metod nauczania
i wychowywania. Dostarcza nowatorskich pomysłów dydaktycznych i metodycznych, opowiadając jednocześnie o palących problemach szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców.
  Tekst ten jest świadectwem nauczyciela, który ciągle, czasami bezradnie musi poszukiwać rozwiązań, nauczyciela zbuntowanego, który potrafi zaprzyjaźnić się ze swoimi uczniami
  Książka ta może być nazwana niezwykłą z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że choć napisana została przez nauczyciela, to opowiada o szkole w sposób krytyczny i szczery! Bez skrupułów wytykając jej błędy, a często absurdy.   Myślę, że przynajmniej jednokrotne przeczytanie tej książki powinno być obowiązkiem każdego nauczyciela.

 

Marek Filiks

kl. V technikum samochodowe

r. szkolny 2003/2004

 

 

Rosiek B.: Kokaina. Wyd. 2 popr. Warszawa: Pracownia Słów, 2002



  Kokaina to książka o samotności, zgubieniu, braku nadzieji na miłość. Kokaina jest ciągle obecna, ale to tylko tło. Główna bohaterka jest bezradna. Nie ma siły, nie może, nie chce walczyć z nałogiem. Nikomu nie zależy na niej. Młodzi ludzie często nie potrafią znaleźć swojego miejsca na świecie. Są bezradni, pozbawieni kogoś, kto zrozumiałby ich "ból świata".
  Kokainy nie polecałabym wszystkim. Człowiek pozbawiony wrażliwośći nie rozumie jej sensu. Potępi główną bohaterkę. Uzna, że ma to, na co zasłużyła. Tak jednak nie jest. Wstrząsające dzieje Baśki pozwalają zrozumieć takich ludzi jak ona, jednocześnie uświadamiają, że tym ludziom trzeba pomagać. Samobójstwo to nie wyjście.

 

Sylwia Skazalska

kl. II technikum budowlane

r. szkolny 2003/2004

 

 

Pilcher R.: Przesilenie zimowe. Warszawa: Przegląd Reader's Digest; 2001



  Zima,siarczysty mróz. W starym domu na wybrzeżu przypadkowo spotyka się pięć osób...
Zycie nie szczędzi im przygód, w których poznają siebie, własne problemy i sposób patrzenia na świat.
  Dzięki ciepłu jakie płynie z tego tajemniczego domu zaczynają dostrzegać co tak naprawdę łączy ludzi. Budzę się w nich wielkie uczucia, zaczynają rozumieć sens życia. Na ich twarzach pojawia się uśmiech, a w sercach oczekiwana miłość...

 

Izabella Czubakowska

kl. I technikum budowlane

r. szkolny 2003/2004

 

 

Work Ashelman M.: Ja już nie palę: Jak w sposób naturalny wyzwolić się z nałogu? przeł. Bolesław Ludwiczak. Poznań: Wydawnictwo Media Rodzina, 2002



  Czy chcesz rzucić palenie?
  A może próbowałeś i nic z tego nie wyszło?
  Książka Marthy Work Ashelman wskaże Ci, jak znaleźć motywacje do rzucenia nałogu, podpowie jak to zrobić i pomoże wytrwać w abstynencji.
  Pamiętaj, nie sposób przecenić korzyści jakie zerwanie z nałogiem niesie dla umysłu, ducha i ciała.

 

Media Rodzina

 

Design by flankerds.com