O nas
BIBLIOTEKA
Biblioteka Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu dysponuje trzema pomieszczeniami, z czego w jednym działa czytelnia multimedialna - wyposażona w komputery z dostępem do Internetu.
Historia Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu sięga roku 1946, kiedy to z upoważnienia Kuratorium Okręgu Szkolnego w Warszawie rozpoczęła działalność w Sierpcu pierwsza Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa dla młodzieży pracującej.
Już w roku szkolnym 1948/1949 uruchomiono bibliotekę szkolną, której opiekunem został Pan Franciszek Kołodziejski. Kompletował on księgozbiór, w skład którego wchodziły nie tylko książki ale i czasopisma pedagogiczne.
Od roku szkolnego 1963/1964 szkoła otrzymała etat bibliotekarza, a funkcję tę sprawowała Pani Teresa Pawłowska. W roku 1966/1967 szkoła przeprowadziła się do nowego budynku szkolnego, gdzie biblioteka zajęła jedną salę. Nastepne lata przyniosły częste zmiany na stanowisku n-la bibliotekarza. W bibliotece pracowali: Stefan Jankowski, Alina Janiszewska, Wanda Wilczyńska, Krystyna Berlińska. Oprócz nauczyciela bibliotekarza w bibliotece pracowali również na tzw. godzinach nauczyciele różnych przedmiotów: Ziemowit Gawski, Teresa Szałwińska, Alina Iller, Bożena Szplitgerber.
W latach siedemdziesiątych szkoła otrzymała drugi etat dla nauczyciela bibliotekarza. Od roku 1974 do końca 1992 na etacie bibliotekarza pracowała Pani mgr Hanna Szymczak, w latach 1979-1982 oraz od roku 1993 do 2006 - Pani mgr Ewa Piotrowska. Do chwili obecnej w bibliotece pracują: od r. 1984 - mgr Barbara Pikulska, a od 2006 r. - mgr Anna Krymka.
Na przestrzeni kolejnych lat widoczny jest rozwój biblioteki, przybywa książek, tworzony jest kartkowy katalog alfabetyczny i rzeczowy oraz kartoteki, biblioteka zyskuje kolejne pomieszczenia i z początkiem XXI wieku rozpoczyna się komputeryzacja.
KOMPUTERYZACJA
Zdając sobie sprawę z zadań jakie stoją przed nowoczesną biblioteką oraz to, że do biblioteki musi dotrzeć technika komputerowa zainstalowano we wrześniu 2001 r. pierwszy komputer z dostępem do sieci Internet. W ten sposób rozpoczął się proces komputeryzacji biblioteki.
Następnie w październiku 2002 r. zainstalowano w czytelni cztery stanowiska komputerowe dla uczniów.
Ważnym krokiem był zakup bibliotecznego programu MOL 2000+ i rozpoczęcie prac nad wprowadzaniem księgozbioru do programu.
Od września 2006 listy czytelników i ich karty oraz cały proces wypożyczeń odbywa się drogą komputerową - w programie MOL Optivum.
Obecnie uczniowie szkoły mogą korzystać z 12 komputerów IBM PC i 4 MacIntosh.
Katalogi biblioteczne
Tradycyjne katalogi kartkowe:
- alfabetyczny (1972-2006),
- rzeczowy (1972-2006),
Elektroniczny katalog biblioteczny w programie MOL Optivum funkcjonuje od 2006r. - wszystkie opisy bibliograficzne z katalogów kartkowych przeniesione zostały do komputerowej bazy.
STRONA WWW
Pierwsza strona internetowa biblioteki powstała w 2003 r. Autorem jej kodu źródłowego i grafiki był uczeń IV kl. liceum zawodowego Łukasz Jabłoński. Aktualizacją strony w tym czasie zajmował się Radek Piusiński uczeń kl. IV technikum elektronicznego. W tym czasie nasza strona zawierała działy: Nowości, Zbiory, Warto przeczytać, Zestawienia, Autorzy, Linki.
W roku szkolnym 2007/2008 strona WWW zmieniła szatę graficzną - jej autorami byli uczniowie kl. IV technikum elektronicznego Bartosz Witkowski i Tomasz Krydziński. Dodaliśmy kilka nowych działów: Regulamin i Organizacja biblioteki, oraz Patron. W tym roku zaczęliśmy również zamieszczać inf. o wydarzeniach związanych z biblioteką.
Obecny wygląd strony funkcjonuje od października 2008 roku. Dodaliśmy nowe działy np. Dla Uczniów, Wystawy, Statystyka, i in.
Nad zawartością i aktualizacją strony pracują nauczyciele bibliotekarze B. Pikulska i A. Krymka.