Historia pieniądza

banknoty polskie

Banknoty kościuszkowskie.

8 czerwca 1794 roku Rada Najwyższa Narodowa zdecydowała o utworzeniu Dyrekcji Biletów Skarbowych. Wzory biletów od 5 do 1000 złp zaakceptował Kościuszko. Bilety zostały wydrukowane na sumę 10 885 937 złotych polskich. 6 listopada 1794 roku przestały być środkiem płatniczym.

Banknoty Księstwa Warszawskiego.

Jednostką płatniczą Księstwa Warszawskiego został talar o wartości sześciu złotych polskich. Po klęsce Napoleona bilety kasowe przestały istnieć.  Część wydrukowanych biletów rząd Księstwa nawet nie zdążył wyemitować. Nienaruszone zostały 22 skrzynie.

Banknoty Królestwa Polskiego.

Car Mikołaj I wydał w styczniu 1828 r. dekret królewski ustanawiający w Królestwie Polskim Bank Polski, który upoważniony był do wprowadzania do obiegu biletów kasowych z datą 1824 oraz emitowania własnych biletów bankowych.

Banknoty z powstania listopadowego.

Bilet jednozłotowy, wydrukowany i wprowadzony do obiegu zgodnie z obowiązującymi przepisami był kolejną zaplanowaną emisją Banku Polskiego. Banknot powstał w drukarni Banku Polskiego na charakterystycznym, zielonym papieże. W lipcu i sierpniu produkcja osiągała ok. 30 tyś. banknotów dziennie.

Banknoty między powstaniami.

Po klęsce powstania listopadowego nastąpiła rusyfikacja. Car wprowadził w Królestwie Polskim nową walutę – rubel w srebrze.

Banknoty powstania styczniowego.

15 grudnia 1863 r. Rząd Narodowy wydał dekret o emisji Obligacji Tymczasowych Pożyczki Ogólnej Narodowej. Obok podatków, datków dobrowolnych, rekwizycji kas rządowych i skarbowych były one źródłem finansowania powstania styczniowego. Plan wprowadzenia własnego pieniądza nie powiódł się. Wydrukowane we Francji w czerwcu 1864 r. banknoty o łącznej wartości ponad 23 mln złotych polskich nie mogły już trafić do kraju.

1815 - 1914

Banknoty zaboru pruskiego.

W grudniu 1871 r. marka, dzieląca się na 100 fenigów stała się jednostką monetarną Rzeszy. W Wielkopolsce nieoficjalnie rachowano nadal w złotych. Złoty odpowiadał połowie marki.

1815 - 1914

Banknoty polskie w Galicji.

Na ziemiach polskich w zaborze austriackim, czyli Galicji, w obiegu były guldeny aż do roku 1900, w którym to nastąpiła zmiana systemu pieniężnego z guldenów na korony.

1914 - 1918

Banknoty "pod okupacją".

Na okupowanych częściach ziem Królestwa Polskiego w 1916 r. Niemcy utworzyli odrębną jednostkę administracyjno-polityczną, tzw. Generalne Gubernatorstwo Warszawskie. W grudniu 1916 r. powołano do życia instytucję bankowo-emisyjną pod nazwą Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, która była upoważniona do emitowania nowej waluty – marek polskich.

1918 - 1921

Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa została z konieczności przejęta 11 listopada 1918 r. przez władze polskie i traktowana jak instytucja przejściowa. Państwo polskie utrzymało charakter banknotów Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego jako prawnego środka płatniczego do 30 listopada 1923 r. PKKP, która przeszła pod zarząd polski, emitowała własną walutę – marki polskie.

1920 - 1923

Banknoty okresu inflacji.

Inflacja lat dwudziestych nie ominęła nowo powstałego państwa polskiego. Pod koniec 1923 r. inflacja przerodziła się w hiperinflację, osiągając szczyt na początku 1924 r. Marka przestała być miernikiem wartości – za 1 dolara amerykańskiego płacono 10 250 000 marek polskich.

1920 - 1939

Banknoty Wolnego Miasta Gdańska.

Wolne Miasto Gdańsk miało swoją walutę – guldena. Walutę emitował  Bank von Danzig początkowo w systemie Gold Exchange Standard – pokryciem obok złota był funt brytyjski. Później pokryciem było już tylko złoto – gdański gulden znalazł się w systemie Gold Standard.

1925 - 1929

Banknoty kryzysu poinflacyjnego.

Reformy Grabskiego, które zlikwidowały inflację, miały też złe skutki: pogorszenie koniunktury, wzrost bezrobocia, falę bankructw. Efektem rozczarowania społecznego był zamach majowy Piłsudskiego. Sanacja objęła władzę podczas poprawy koniunktury. Kurs złotego został ustabilizowany i przestał tracić na wartości, a jego spadek wpłyną na poprawę bilansu handlowego.

1929 - 1939

Banknoty wielkiego kryzysu.

Dwa banknoty z lat 1929-1932 stanowią niezwykłą parę: wyśmiewany już w swoich czasach jako wyjątkowo nieudany i brzydki banknot dziesięciozłotowy i zachwycający do dziś kolekcjonerów swoją urodą banknot stuzłotowy.

Banknoty na emigracji.

Banknoty te są szczególne – nigdy nie można było za nie nic kupić. Przygotowywał je w latach II wojny światowej polski rząd na uchodźctwie z myślą o puszczeniu w obieg po wyzwoleniu kraju. Jednak władzę przejęli polscy komuniści, którzy ze względów ideowych nie chcieli posługiwać się banknotami wyprodukowanymi na Zachodzie.

Banknoty czasów okupacji.

Podczas II wojny światowej Niemcy na okupowanych terenach Polski wprowadzili nową walutę. Najbardziej znanym banknotem było 500 zł – słynny, od przedstawionej na nim postaci górala.

Banknoty getta łódzkiego.

Banknoty wprowadzone do obiegu w getcie były dodatkowym sposobem wyizolowania Żydów ze społeczeństwa - poza murami wydzielonej dzielnicy nie miały żadnej wartości.

1950 - 1956

Banknoty reformy pieniężnej.

Ustawą z 28 października 1950 r. przeprowadzono zmianę systemu pieniężnego. Wprowadzono do obiegu banknoty z datą 1 lipca 1948 r., które były przygotowane w wielkiej tajemnicy.

1957 - 1989

Banknoty PRL-u.

Polacy w latach PRL-u kochali dolara - stał się walutą znacznie bardziej pożądaną niż złotówka. Komunistyczne władze wymyśliły dolara "zastępczego" - bon towarowy. To waluta, za którą - tak jak za dolary - można było kupować w zaopatrzonych lepiej niż zwykłe sklepach Peweksu.

Bibliografia

Opracowano na podstawie: Banknoty polskie, niezwykła historia kraju i pieniądza - dodatek do Gazety Wyborczej.

na początek