II KONKURS WIEDZY O POWIECIE SIERPECKIM

Dodano dnia: 28.05.2013

Po raz drugi młodzież miała możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat gospodarki, warunków przyrodniczych, walorów turystycznych, historii i zagadnień społecznych powiatu sierpeckiego. 24 maja 2013 w Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu odbył się finał II Konkursu Wiedzy o Powiecie Sierpeckim.

W tym roku przybyli do nas reprezentanci gimnazjów: miejskiego z Sierpca, z Gozdowa, Gójska, Zawidza Kościelnego, „Leonium” w Sierpcu. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowali pierwszoklasiści z: LO w Zawidzu Kościelnym, LO w Sierpcu, ZSCKR w Studzieńcu, ZSZ nr 2 w Sierpcu, ZS nr 1 w Sierpcu.

Warunkiem przystąpienia do drugiego etapu było przysłanie pracy plastycznej przedstawiającej ciekawy zakątek powiatu. Jury wyróżniło cztery prace. Były to:

- praca Anny Sobolewskiej z Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu przedstawiająca Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor ss. Benedyktynek w Sierpcu widziany z perspektywy cmentarza parafialnego,

- praca Eweliny Pesty i Joanny Regulińskiej z gimnazjum w Gójsku, przedstawiająca kościół filialny pw. św. Wawrzyńca w Szczutowie,

- praca Aleksandry Szczepańskiej z LO w Sierpcu, przedstawiająca kościół pw. św. Stanisława Kostki w Sierpcu,

- oraz praca Małgorzaty Grączewskiej z ZSCKR w Studzieńcu , przedstawiająca młyn wodny w Mieszczku na rzece Skrwie.

W drugim etapie sprawdzającym wiedzę uczestników o powiecie sierpeckim uczniowie musieli odpowiadać na pytania dotyczące naszej małej ojczyzny. Wśród przedstawicieli gimnazjów pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu (Przemysław Goździkowski i Łukasz Woźnicki), natomiast drugie miejsce drużyna Gimnazjum w Gójsku (Ewelina Pesta i Joanna Regulińska).

Pierwsze miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zajęła drużyna z LO w Sierpcu (Oliwia Szewczyk i Kinga Wiśniewska), drugie miejsce drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu (Justyna Krempic i Paweł Pypkowski).

Wiedzę zespołów oceniało jury w składzie: Starosta Powiatu Sierpeckiego p. Jan Laskowski – przewodniczący, dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc p. Tomasz Krukowski, wicedyrektor ZS nr 1 p. Mariusz Chmielewicz oraz na prośbę organizatorów p. Renata Okonkowska i p. Edyta Jagodzińska – opiekunki poszczególnych drużyn.

Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundowali: Starostwo Powiatowe w Sierpcu, Komitet Rodzicielski przy Zespole Szkół nr 1. Dodatkowe dwie nagrody ufundowała Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. Organizatorzy: Barbara Pikulska, Anna Krymka, Edyta Lemanowicz.