III KONKURS WIEDZY O POWIECIE SIERPECKIM

Dodano dnia: 27.05.2014

Zobacz GALERIĘ

Już po raz trzeci w Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu odbyły się finałowe zmagania gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Konkursie Wiedzy o Powiecie Sierpeckim. Idea uczenia szacunku dla tradycji i miłości dla naszej małej Ojczyzny to jeden z celów jaki przyświecał konkursowi. „ Mała Ojczyzna” to świat w którym żyjemy na co dzień, nasz najbliższy krajobraz, wszystko co nas wokół otacza. To ludzie mieszkający w granicach naszej gminy i stworzona przez nich kultura. To przeszłość i tradycje, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego należy kształtować patriotyzm już od dziecka, poprzez rozbudzanie miłości do własnego regionu. Ważne jest, aby młodzież poznała poczucie odpowiedzialności wobec najbliższej okolicy i z nią się utożsamiała.

W sali gimnastycznej, która na ten czas stała się małą galerią zasiedli uczniowie gimnazjów z Gójska (dwie drużyny), Suska, Zawidza Kościelnego, Miejskiego i im. Biskupa Leona Wetmańskiego z Sierpca oraz LO z Zawidza Kościelnego, LO z Sierpca, ZSCKR w Studzieńcu i ZS nr 1 w Sierpcu (dwie drużyny). Starosta p. Jan Laskowski witając wszystkich podkreślił, że Starostwo Powiatowe zawsze chętnie wspiera wszelkie inicjatywy pogłębiające znajomość naszego miasta i regionu. Wicestarosta  p. Marek Gąsiorowski i dyrektor szkoły p. Piotr Tyndorf w swoich wystąpieniach gratulowali młodzieży zdobytej wiedzy, a nauczycielom – opiekunom poszczególnych grup dziękowali za poświęcony czas.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przysłanie pracy plastycznej przedstawiającej ciekawy zakątek powiatu. Autorów każdej z prac, zachwycało coś innego – były to zabytkowe kościoły, wiatrak, Ratusz a także pejzaż mazowiecki. Jury, w składzie którego zasiedli Piotr Tyndorf - dyrektor ZS nr 1, Anna Witkowska – dyrektor biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Sierpeckie Partnerstwo”, Tomasz Krukowski – dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, Jarosław Czarnomski i Andrzej Danielewicz, miało trudne zadanie.

Przyznano nagrody dla Marii Sobocińskiej z gimnazjum miejskiego w Sierpcu za pracę przedstawiającą studzienkę, która wchodzi w skład zespołu architektonicznego klasztoru i kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Sierpcu oraz dla Izabeli Brodowskiej i Eweliny Barańskiej z LO w Zawidzu Kościelnym, które uwieczniły kościół św. Bartłomieja w Jeżewie. Dodatkowe nagrody przyznali p. T. Krukowski z  Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc dla Darii Kempczyńskiej z ZS nr 1 za przedstawienie pejzażu skansenu w Sierpcu oraz p. P. Tyndorf dla Martyny Jaglińskiej z gimnazjum publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego za rysunek Ratusza Miejskiego.

W drugim etapie konkursu młodzież odpowiadała na pytania przygotowane przez organizatorów (Barbarę Pikulską i Annę Krymkę – nauczycieli ZS nr 1). Przez jakie miejscowości powiatu sierpeckiego przebiega turystyczny szlak im. Bolesława Krzywoustego, która gmina jest najbiedniejsza czy w jakich miejscowościach znajdują się pomniki upamiętniające bohaterów z 1863 r. - z takimi i wieloma innymi pytaniami zmierzyli się młodzi mieszkańcy powiatu. Musieli również wykazać się wiedzą o Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Sierpeckie Partnerstwo” - współorganizatora konkursu.

Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Sierpeckie Partnerstwo”, Starostwo Powiatowe w Sierpcu, p. Jarosława Perzyńskiego – prezesa wydawnictwa WNT, Radę Rodziców przy ZS nr1 trafiły do laureatów i uczestników konkursu.

Wśród przedstawicieli gimnazjów pierwszą nagrodę wywalczyły uczennice gimnazjum z Gójska - Natalia Pączkowska i Natalia Filipska, drugą lokatę wywalczyły Kinga Bartkowska i Julia Góralska z gimnazjum im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu a trzecia nagroda trafiła do Natalii Pniewskiej i Karola Wernika z gimnazjum w Zawidzu Kościelnym. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie z LO w Sierpcu – Anna Sobolewska i Kamil Watkowski, drugie miejsce zajęli Daria Kempczyńska i Bartosz Smólczyński z ZS nr 1, trzecie miejsce – Agnieszka Szumańska i Agnieszka Pruszkowska z LO w Zawidzu Kościelnym.